Sport Lata 1920-1964


Według przekazywanych informacji ustnych przez mieszkańców wsi Ostrowy interesujących się sportem początki sportu męskiego datuje się od roku 1920.

Dyscypliną tą była gra w piłkę nożną. Miejsce gry znajdowało się na nieużytkach za młynem wodnym. Piłka do gry była wykonana z rozdrobnionego korka. Na prawdziwą piłkę nie było stać wówczas młodzieży, panował wtedy kryzys gospodarczy. Wiekszość zawodników była wtedy niskiego wzrostu i nazywano ich "konusami", odznaczali się szybkością i sprytem.

W bardziej zorganizowanej formie sport zaczęto uprawiać w latach 1926 i dalej. Do gry wprowadzono siatkówkę i koszykówkę.

Boiska do gry znajdowały się na "stawie" tj. łące powstałej po dużym stawie młyńskim (obecnie obok remizy OSP). (Zdjęcie) Organizowano wyścigi rowerowe jak i wycieczki krajoznawcze np. do Olsztyna pod zamek. Na początek wojny 1940r sportowcy z Ostrów rozgrywali mecze w siatkówkę z niemieckimi celnikami w Kocinie Starym, gdzie przebiegała granica między tze. Gubernią a Rzeszą i biegła po rzece Kocince. Czas gry był ustalony w przybliżeniu do zmiany warty.

Najpierw wygrywali Ostrowianie a potem odgrywali się celnicy co przedłużyło mecz. Taktyka taka dawała możłiwość otwarcia granicy, co wykorzystywali ludzie mający interes przekroczenia granicy w różnych cenach. Z tych czasów ułożono wiersz, gdzie zachowała się jedna zwrotka:
"Jak się masz bracie w Protektoracie, kolega z Rzeszy do ciebie spieszy".

[więcej]
Copyright © 2002-2023 Ikar, All Rights Reserved